W dzisiejszym świecie często stajemy przed wyzwaniem przedkładania własnych potrzeb nad potrzeby innych. Może to być szczególnie trudne podczas pracy w zespole, kiedy należy skoncentrować się na wykonywaniu zadań i pomaganiu innym, nie mówiąc już o życiu w rodzinie, gdzie zwłaszcza kobieta pod wpływem kulturowych wzorców, jest pod presja służenia innym. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że jeśli najpierw nie zadbamy o siebie, nie będziemy w stanie odpowiednio zadbać o innych ani im pomóc.
Pierwszym krokiem w dbaniu o siebie jest uświadomienie sobie, że jesteś osobą z własnymi potrzebami i pragnieniami. Po rozpoznaniu swoich potrzeb, możesz zacząć podejmować kroki, aby je zaspakajać i sprawdzać z uważnością, czy je realizujesz. Może to dotyczyć poświęcania czasu na relaks i odstresowanie, regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie, wystarczającą ilość snu, słuchanie muzyki, czytanie książki czy spacer.
Kolejnym kluczowym elementem dbania o siebie jest wyznaczanie granic. Obejmuje to nauczenie się mówić „nie”, kiedy trzeba i nie brania na siebie więcej, niże jesteś w stanie udźwignąć. Ważne jest również, aby rozpoznać, kiedy potrzebujesz pomocy i prosić o nią a delegując zadania, możesz zapewnić bardziej równomierne rozłożenie prac i w efekcie wykonanie wszystkiego. Pamiętaj: branie wszystkiego na swoje barki to przejaw ignorancji wobec innych.
Wreszcie ważne jest, aby pamiętać o swoim zdrowiu psychicznym i emocjonalnym. Dotyczy to poświęcania czasu na zastanowienie się nad swoimi uczuciami, zidentyfikowanie obszarów wzrostu i rozwoju oraz bycie szczerą wobec siebie w kwestii swoich uczuć i potrzeb. Ważne jest, aby w razie potrzeby szukać pomocy. Może to być rozmowa z terapeutą lub coachem.
Podsumowując, dbanie o siebie w pierwszej kolejności jest niezbędne dla dobrego samopoczucia a w efekcie zdolności do skutecznego opiekowania się innymi i pomagania im. Dawaj sobie czas na relaks, wyznaczaj granice i pamiętaj o swoim zdrowiu psychicznym i emocjonalnym.