Jak pozbyć się prokrastynacji?

Prokrastynacja jest powszechnym problemem i może być trudna do przezwyciężenia, jednak przy odrobinie poświęcenia i skupienia możliwe jest przerwanie cyklu prokrastynacji i powrót na właściwe tory.

 

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się prokrastynacji i zwiększyć efektywność.

 1. Zidentyfikuj swoje powody prokrastynacji
  Pierwszym krokiem do przezwyciężenia prokrastynacji jest określenie, dlaczego w ogóle odwlekasz cokolwiek. Czy starasz się uniknąć trudnego zadania? Czujesz się przytłoczony zadaniem, które masz do wykonania? Boisz się porażki?
  Gdy zidentyfikujesz pierwotną przyczynę odwlekania, łatwiej będzie stawić mu czoła.
 2. Podziel swoje zadania
  W obliczu dużego, zastraszającego zadania odłożenie go może być kuszące. Zamiast tego. Podziel go na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu elementy. Wyznaczanie mniejszych celów i rozbijanie zadań sprawia, że wydają się one mniej zniechęcające i daje poczucie spełnienia po ich ukończeniu.
 3. Ustaw minutnik
  Czasami najlepszym sposobem na rozpoczęcie zadania jest po prostu ustawienie budzika/ zegarka i zobowiązanie się do pracy nad nim przez określony czas. Pomoże ci to zachować koncentrację i podążanie ścieżką, a także da ci poczucie pilności wykonania zadania.
 4. Znajdź partnera odpowiedzialnego
  Posiadanie kogoś, kto pociągnie cię do odpowiedzialności, może być świetnym sposobem na utrzymanie motywacji i podążanie ścieżką. Może to być przyjaciel. Członek rodziny a nawet współpracownik. Poinformuj ich, nad jakim zadaniem pracujesz i poproś o regularne sprawdzanie, czy postępujesz zgodnie z planem.
 5. Nagradzaj się
  Nagradzanie się za wykonywanie zadań może być świetnym sposobem na utrzymanie motywacji. Może to być wszystko, od przerwy na zafundowanie sobie czegoś wyjątkowego po ukończenie dużego projektu.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami możesz przerwać cykl prokrastynacji i stać się bardziej sprawczym i efektywnym. Przy odrobinie skupienia i silnej woli możesz nauczyć się przezwyciężać prokrastynację i wrócić na właściwe tory.