Jak podjąć trudną decyzję

Podjęcie trudnej decyzji, to często najtrudniejszy aspekt w naszym życiu. Powodem tego jest fakt, ze aby ja podjąć, musimy wziąć pod uwagę tak wiele czynników, scenariuszy i konsekwencji, że staje się to bardzo skomplikowanym zadaniem. Niestety powoduje to efekt odwrotny – zamiast ją podjąć i iść dalej, stajemy w miejscu nie mogąc się zdecydować, którą opcję wybrać.

 

Ale powodem, dla którego nie możemy podjąć decyzji, może być również strach.

Aby choć trochę ułatwić proces podejmowania decyzji, poniżej kilka wskazówek, których należy się trzymać:

  1. Nie spiesz się. Nie spiesz się z podjęciem decyzji. Przed podjęciem decyzji poświęć trochę czasu na rozważenie opcji i przeanalizuj prawdopodobne konsekwencje. Rozpisz na kartce wszystkie „za i przeciw” każdej rozważanej opcji.
  2. Uzyskaj informację zwrotną. Porozmawiaj z osobami, które mają doświadczenie w obszarze, w którym podejmujesz decyzję i zasięgnij ich opinii.
  3. Zasięgnij porady u kogoś, komu ufasz i szanujesz. Poszerzy to Twoją perspektywę, ale nie znaczy, że zrezygnujesz ze swojego punktu widzenia.
  4. Postaw się w sytuacji osób, na które wpływa Twoja decyzja i pomyśl, jaki może to mieć na nich wpływ. Staraj się działać etycznie i ekologicznie.
  5. Zaufaj swojemu przeczuciu: koniec końców, to ty znasz siebie najlepiej. Zaufaj swojej intuicji i idź za tym, co wydaje Ci się właściwe.

I na koniec wskazówka dla odważnych: Kiedy masz dylemat i nie wiesz, którą opcję wybrać, zobacz jak zareagujesz, kiedy powiesz sobie „Nie wiem”, zawsze oznacza „nie”.
Pomogło podjąć decyzję? 🙂