Jak budować pewność siebie?

Co to jest owa mityczna Pewność Siebie? Jedni jej zazdroszczą innym, drudzy cierpią, że jej nie mają a jeszcze inni marzą, aby ja posiąść i stać się panami własnego losu. Dlaczego prawie na każdej sesji coachingowej temat Pewności Siebie, czy raczej jej braku odgrywa niemalże główną rolę?

 

Pewność siebie można określić jako stan świadomości, w którym czujemy, że jesteśmy wartościowi i zdolni do zmierzenia się z wyzwaniami jakie stawia życie. Pewność siebie daje wiarę we własne możliwości i zdolności. Jest ważnym elementem w osiąganiu sukcesu – podnosi morale i ułatwia radzenie sobie z presją otoczenia i wewnętrznymi lękami.

Jeśli czujemy się kompetentni, mamy o wiele więcej szans na osiągnięcie sukcesu, zadowolenie, poczucie satysfakcji i łatwość rozwiązywania problemów, wchodzenie w nowe zadania i interakcje ze światem z pozytywnym nastawieniem.

Jeśli nie zostaliśmy obdarowani pewnością siebie w dzieciństwie, to możemy to naprawić. Możemy wziąć swoje życie we własne ręce, bo nigdy nie jest za późno. Trzeba przy tym wiedzieć, że proces ten może być trudnym zadaniem, ale jest możliwy poprzez konsekwentne praktykowanie odpowiedniego myślenia, ćwiczenia umiejętności społecznych.

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w budowaniu pewności siebie.

  • Praktykuj pozytywną rozmowę z samym/ samą sobą – poświęć trochę czasu na rozpoznanie swojej wartości, mocnych stron i możliwości. Mów do siebie w pozytywny sposób i przypominaj sobie o swojej wartości.
  • Wyznaczaj cele i świętuj sukcesy – wyznaczaj możliwe do zrealizowania cele i podejmuj kroki aby je osiągnąć – świętuj sukcesy – nieważne jak małe i doceniaj swoje postępy.
  • Podejmuj ryzyko i ucz się na błędach – nie bój się podejmować ryzyka i uczyć się na własnych błędach. Pomoże ci to stać się bardziej odpornym i pewnym siebie
  • Skoncentruj się na swoich mocnych stronach – zidentyfikuj swoje mocne strony i skup się na ich rozwijaniu i ulepszaniu. Nie porównuj się z innymi i skup się na tym, co potrafisz i w czym jesteś dobra/dobry.
  • Otaczaj się pozytywnymi ludźmi – spędzaj czas z ludźmi , którzy cię wspierają i zachęcają. Unikaj negatywnych ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się źle ze sobą .
  • Dbaj o siebie – poświęć czas na dbanie o siebie i zadbaj o siebie . Poświęć czas na relaks i rób rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze.
  • Podejmij działanie – nie pozwól , żeby strach cię powstrzymał. Podejmij działania i spraw , by coś się wydarzyło.

Budowanie pewności siebie jest procesem ciągłym i stałym. Wytrwałość, konsekwencja i rutyna są kluczem do sukcesu. Jeśli będziesz regularnie stosować się do tych wskazówek, na pewno zaobserwujesz wzrost swojej pewności siebie.